Projekt edukacyjny - SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO
Szanowni Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie!
Informujemy, że Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu przystąpił do innowacyjnego projektu edukacyjnego SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO (SOC), realizowanego przez Fundację Dbam o Mój Zasięg.
SZKOŁA ODPOWIEDZIALNA CYFROWO to wspólnota uczniów, rodziców i nauczycieli, dla których wartością jest kształtowanie równowagi między korzystaniem z nowych technologii i świadomym tworzeniem realnych więzi poza przestrzenią Internetu.
Głównym celem projektu jest praca zmierzająca do przygotowania społeczności szkolonej do bezpiecznego, higienicznego i kreatywnego korzystania z zasobów sieci.
Jednym z ważniejszych osiągnięć ma być pozytywny wpływ na samopoczucie psychiczne i fizyczne oraz relacje z innymi uczniów, rodziców i nauczycieli.
W ramach projektu przygotowanego przez Fundację Dbam o Mój Zasięg będą:
- przeprowadzone badania uczniów dotyczące oceny jakości relacji szkolnych,
- udostępniane materiały edukacyjne z zakresu e- uzależnień, higieny cyfrowej i ważności relacji osobistych,
- przeprowadzane bezpłatne webinaria,
- przeprowadzane konferencje naukowe,
- prowadzone działania w zakresie profilaktyki e-uzależnień oraz działań edukacyjnych zmierzających do redukcji szkód wynikających z korzystania z zasobów sieci,
- wypracowane i wdrażane zasady używania zasobów sieci na terenie szkoły,
- wspierana i tworzona kultura bycia poza siecią (zapewniającej balans alternatywy dla świata
cyfrowego).
Projekt “Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo” wpisuje się w podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa określone przez MEiN na rok szkolny 2021/2022, tj. pkt.4.
(Podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów, zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego, szczególnie w sytuacji kryzysowej wywołanej pandemią COVID-19 w celu zapewnienia dodatkowej opieki i pomocy, wzmacniającej pozytywny klimat szkoły oraz poczucie bezpieczeństwa. Roztropne korzystanie w procesie kształcenia z narzędzi i zasobów cyfrowych oraz metod kształcenia wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne).
MATERIAŁY:
Szkoła Odpowiedzialna Cyfrowo - autorski program Fundacji Dbam o Mój Zasięg
- Domowy kodeks- „Problemowe używanie smartfonów”
Bardzo proszę o współpracę w zakresie wypracowania nawyku noszenia maseczek w szkole, uczniów, nauczycieli i pracowników jest bardzo dużo, więc zachowanie dystansu jest utrudnione.
Niestety duża grupa uczniów lekceważy nasze ustalenia dotyczące noszenia maseczek w przestrzeni wspólnych. Wspólny front w sprawie osłaniania ust i nosa w szkole, kościele, sklepach i transporcie publicznym to sprawa wzajemnej odpowiedzialności za nasze zdrowie.
Dlatego bardzo prosimy o zwracanie swoim dzieciom uwagi w tym zakresie i pilnowanie, aby były wyposażone do szkoły w maseczkę.
W tym roku szkolnym dzięki realizacji projektu „Rozwój edukacji przedszkolnej w Gminie Miłoradz”, nasze przedszkolaki będą miały możliwość uczestnictwa w zajęciach bazujących na uniwersalnej popularności klocków LEGO, które dostarczają najwyższej jakości zabawę edukacyjną. Każde warsztaty to zabawa, ale wzbogacająca naukowe doświadczenia dziecka, z wykorzystaniem klocków kochanych przez pokolenia. Zajęcia będą odbywały się w każdej z grup przedszkolnych, we wtorki w godzinach realizowania podstawy programowej. Poprowadzi je Pani Aleksandra Byzdra z firmy „Bricks 4 kidz”.
Wymarzona wycieczka
We wtorek 19 października spełniły się oczekiwania grupy przedszkolnej 6-latków. Dzieci miały możliwość wybawienia się w miejscu aktywnej rozrywki Fun Day w Tczewie. Moc atrakcji zapewniły im rożnego rodzaju konstrukcje zabawowe, zjeżdżalnie, park trampolin, baseny z piłkami i sześciennymi piankami. W sali zabaw była też okazja, aby uczcić urodziny jednej z dziewczynek. Iga siedziała na przygotowanym tronie, a my zaśpiewaliśmy jej „Sto lat” i złożyliśmy urodzinowe życzenia. Potem była krótka sesja zdjęciowa.
Innym miejscem aktywności dzieci był udział w zajęciach w Muzeum Wisły i CKWS w Tczewie. Dzieci podczas oglądania teatrzyku „Przygody pingwina Pingo” dowiedziały się, dlaczego nie wszędzie na Ziemi jest pięknie i czysto. Dzielny pingwinek chciał ratować Ziemię i wraz ze swoimi przyjaciółmi posprzątali wyspę śmieci. Okolica zmieniła się nie do poznania.
Po wspólnej segregacji śmieci, uczestnicy wycieczki w grupach wrzucali przygotowane karteczki z rysunkami śmieci do odpowiednio oznaczonych kubeczków. Dowiedzieli się też, jak można wykorzystać niektóre śmieci. Na zajęciach plastyczno-technicznych wykonali z udostępnionych materiałów fragmenty rafy koralowej.
Dodatkową atrakcją dla każdego dziecka była możliwość sterowania podwodnym robotem.
Wychowawca grupy
Małgorzata Pindel
Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce. Ministerstwo Infrastruktury 1 września 2021 r.
Pasażer:
1. Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
2. Pasażer powinien zachować bezpieczny odstęp od innych pasażerów.
Kierowca i obsługa pojazdu:
1. Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa. Obowiązek nie dotyczy kierowców pojazdów, którzy przebywają w wydzielonych w pojeździe kabinach, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
2. Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa.
3. Zablokowanie przycisków do otwierania/zamykania drzwi. Otwieranie/zamykanie drzwi przez kierującego.
Przedsiębiorca:
1. Na chwilę obecną nie ma ograniczeń w zakresie liczby przewożonych pasażerów/uczniów w środkach publicznego transportu zbiorowego.
2. Zalecane jest ozonowanie pojazdu lub dezynfekcja z użyciem alternatywnej metody po zakończeniu przewozu każdego dnia.
3. Regularne mycie i dezynfekcja, stosownie do potrzeb, powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie.
4. W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
5. W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wsiadaniu do pojazdu i po jego opuszczeniu przez pasażerów.
6. Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
7. Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa.
8. W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być, w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji.
9. Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem wysokiej klasy filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości – stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum. Personel techniczny podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
10. W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
11. W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby z wyraźnymi objawami choroby COVID-19) zalecane jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu pełnej dezynfekcji.
Dzień Edukacji Narodowej skłania do refleksji nad własną profesją. Wniosek jest zawsze jeden… To sukcesy oraz szkolne doświadczenia uczniów, wychowanków są dla nas źródłem zawodowej oraz osobistej satysfakcji. Dzieci to ,,duch poruszający’’ wszelkiej aktywności nauczyciela. Zdarzają się przyjemne i motywujące do dalszej pracy momenty, kiedy działalność pedagogów zostaje dostrzeżona i doceniona. Miło nam zakomunikować, iż p. Katarzyna Romaniak została uhonorowana nagrodą Pomorskiego Kuratora Oświaty. Wyróżnienie odebrała podczas Wojewódzkiej Uroczystości z Okazji Dnia Edukacji Narodowej, która zorganizowana została w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Dzień Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej, potocznie nazywany Dniem Nauczyciela, przypada 14 października. Jest to polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzony jest jako święto wszystkich pracowników oświaty.
W naszej szkole uczciliśmy ten dzień 13 października. Od rana panowała niecodzienna atmosfera. Dzieci były odświętnie ubrane, obowiązywał strój galowy.
W grupie 6-latków pięknie udekorowana sala podkreślała uroczysty nastrój. Dzieci przygotowały krótki program artystyczny, który zaprezentowały przybyłym gościom: Wójtowi Gminy Miłoradz Arkadiuszowi Skorkowi, dyrektorowi szkoły Wojciechowi Barnatowi i przewodniczącej szkolnej Rady Rodziców Annie Dawidowicz.
Wójt Arkadiusz Skorek, dziękując za wieloletnią pracę oraz znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze, wręczył nagrodę obecnej wychowawczyni grupy przedszkolnej 6-latków Małgorzacie Pindel. Swoje uznanie wyraził również dyrektor szkoły zwracając uwagę na wysokie wyniki w nauce w pracy z uczniami klas młodszych. Przybyli goście przekazali życzenia dalszych sukcesów w pracy z młodym pokoleniem.
Po uroczystym spotkaniu w klasie, w celu podziękowania za trud i serce oraz uczczenia ciężkiej pracy, dzieci wręczyły kwiaty i własnoręcznie wykonane laurki wszystkim pracownikom przedszkola.
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Przewodnicząca Rady Rodziców Anna Dawidowicz wraz z Samorządem uczniowskim składają serdeczne życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty wręczając symboliczną różę i słodkie upominki przygotowane przez samorząd uczniowski i opiekuna Panią Lidię Kwitnewską.
W dniach od 6 do 8 października klasy 7 a oraz 7 b wraz z wychowawcami uczestniczyli w integracyjnym biwaku w Ostrzycach. Jest to bardzo urokliwa wieś położona nad Jeziorem Ostrzyckim na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Wraz z nami w wycieczce udział wzięła klasa 7 c ze Szkoły Podstawowej nr. 2 w Malborku. Na początku oprócz zajęć integracyjnych udaliśmy się na zwiedzanie tej przepięknej miejscowości. Z pobliskiego punktu widokowego „Jastrzębia Góra” podziwialiśmy wspaniały widok na jeziora rynnowe otoczone morenowymi wzgórzami porośniętymi gęstymi lasami. Widoki zapierały dech w piersiach.
Naszym podopiecznym staraliśmy się zapewnić moc atrakcji. Udaliśmy się między innymi na basen gdzie mogliśmy popisać się swoimi pływackimi umiejętnościami a także wygrzać się w cieplutkim jacuzzi. Nie ominęliśmy edukacyjnej ścieżki dotyczącej rybołówstwa z figurami kaszubskich rybaków oraz tablice z wizerunkami kaszubskich duchów. Mieliśmy okazję udać się na przejażdżkę drabiniastymi wozami i troszkę poczuć się w klimacie XIX w. Nie obeszło się oczywiście bez dyskoteki, na której nasi uczniowie bawili się do godz. 22. Najciekawszym punktem naszego wyjazdu okazała się być wizyta w Muzeum Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Jest to muzeum na wolnym powietrzu, gdzie na własne oczy mogliśmy zobaczyć typową wiejską zabudowę z XVIII w. (chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, kościół, wiatraki, budynki gospodarcze, warsztaty rzemieślnicze oraz typowe dla tego okresu sprzęty). Niespodzianką dla uczniów był interaktywny udział w lekcji kaszubskiego. Poznaliśmy historię powstania i rozwoju alfabetu kaszubskiego a niektórzy uczniowie mieli również okazję nauczyć się pisać w tym nie łatwym języku.
To były trzy bardzo intensywne dni. Dni pełne integracji, zabawy a także nauki. Nawiązaliśmy wspaniałe znajomości, które być może zaowocują długoletnią przyjaźnią.
Lidia Kwitnewska
Kamila Gęsiarz
W środę 6 października uczniowie klas ósmych odwiedzili Centrum Edukacji Zawodowej w Malborku. Mogli przyjrzeć się, w jaki sposób odbywa się praktyczna nauka różnych zawodów, w których oni sami być może będą się kształcić. Dni Otwarte zostały przygotowane bardzo starannie. Klasopracownie zrobiły na nas bardzo dobre wrażenie. Są nowocześnie wyposażone, a pracujący tam nauczyciele to specjaliści w wielu dziedzinach.
Sylwia Kaszuba i Urszula Pazik
Święto Muzyki
Pierwszego października przypada Międzynarodowy Dzień Muzyki. Z tej okazji w grupie „Motylki” w piątek 1 października odbyły się zajęcia muzyczne, prowadzone przez panią Marikę Białko.
Zabawy muzyczno-ruchowe są wspaniałą propozycją dla dzieci. Pozwalają na wyrażenie ekspresji, pozbycie się nadmiaru energii, wpływają na rozwój wyobraźni.
Dzieci, po nauce rytmicznej powitanki, wzięły udział w muzycznej improwizacji opowiadania z towarzyszeniem gry na instrumencie klawiszowym keyboardzie. Udział w zabawie sprawił im wiele radości i zadowolenia. Dzieci miały możliwość własnej interpretacji muzyki i usłyszanej treści wydarzeń.
Dziękujemy Pani Marice za zaprezentowanie ciekawych zajęć oraz Pani Ani Dawidowicz za przygotowanie dekoracji.
Małgorzata Pindel
DZIEŃ CHŁOPAKA
W PRZEDSZKOLU
Dnia 30 września w przedszkolu świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Z tej okazji p. wychowawczynie wraz z dziewczynkami zaśpiewały wszystkim chłopcom uroczyste „Sto Lat” i złożyły najserdeczniejsze życzenia.Chłopcy obdarowani zostali prezentami. Nie zabrakło również drobnego upominku dla dziewczynek. Wszystkie dzieci miło spędziły czas przy słodkim poczęstunku oraz uczestniczeniu w konkursach, grach zespołowych i zabawie przy muzyce.
Był to dzień pełen wrażeń, radości i dobrej zabawy a wykonane zdjęcia będą miłym wspomnieniem z tych chwil.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tego święta.
M.Pindel
M.Dramińska
J. Chodzińska
P. Kielar
Miłoradz, 30.09.2021 r.
DZIEŃ CHŁOPAKA
KLASA 1A
DZIŚ DZIEWCZYNKI STO LAT ŚPIEWAJĄ,
BO CHŁOPCY ŚWIĘTO MAJĄ !
Z okazji Dnia niezwykłego życzymy Wam chłopcy wszystkiego najlepszego.
Humoru radosnego i aby codziennie spotkało Was coś miłego.
Dziewczynki z naszej klasy wraz z życzeniami przekazały chłopcom przygotowane upominki i niespodzianki.
Dziękujemy !!! Naszym kochanym mamom za przygotowanie niespodzianek dla chłopców.
Ten radosny dzień upłynął w naszej klasie pod hasłem „Wiwat nasze chłopaki”.
Wychowawca klasy Ia
Małgorzata Wieczorek
Z okazji „Dnia Chłopaka” klasa IV odwiedziła Ochotniczą Straż Pożarną w Miłoradzu. Uczniowie mogli dowiedzieć się: jak wygląda praca strażaka, czym zajmują się ochotnicy, jak wygląda pierwsza pomoc, jakim dysponują sprzętem i do jakich akcji go wykorzystują.
Uczniowie zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez straż pożarną, sposobami alarmowania oraz zachowania się w przypadku zagrożenia. Wszyscy z wielkim zaciekawieniem wysłuchali opowieści o akcjach ratowniczo – gaśniczych.
Druhowie zademonstrowali uczniom pojazdy strażackie, sprzęt medyczny do udzielania pierwszej pomocy oraz sprzęt do gaszenia pożarów.
Strażacy ochotnicy uczestniczą w różnych działaniach ratowniczych we wszystkich sferach życia ludzkiego, gdzie dochodzi do zagrożeń utraty życia, zdrowia czy też mienia. Ponad to aktywnie pomagają przy zabezpieczeniach różnego rodzaju wydarzeń jakie mają miejsce na terenie naszej gminy. Mają również swój udział w wychowaniu dzieci i młodzieży poprzez prowadzenie pogadanek, wskazując właściwe sposoby postępowania w sytuacji wystąpienia zagrożenia.
Dziękujemy jeszcze raz za bardzo pouczającą lekcję.
Jarosław Marks
27 września 2021 r. klasa Ia
Żegnamy lato w najstarszym w Polsce Ogrodzie Dedrologicznym Arboretrum Wirty, położonym nad jeziorem Bożechowskim w gminie Zblewo, w otoczeniu Borów Tucholskich.
Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z walorami przyrodniczymi w najbliższym środowisku. Uczniowie poznali historię powstania ogrodu. Szczególnie jesienią warto to miejsce odwiedzić. W wyjątkowej jesiennej scenerii jednego z najpiękniejszych miejsc na Pomorzu Zachodnim można podziwiać i obserwować piękne okazy krzewów, drzew i kwiatów, roślinności europejskiej, amerykańskiej i azjatyckiej. Na podstawie mapki uczniowie doskonale orientowali się w poszczególnych punktach ścieżek edukacyjnych. Zaobserwowane ciekawostki przyrodnicze uwiecznili na fotografiach. Dziękujemy rodzicom za zorganizowanie wspaniałej wycieczki.
Klasa Ia wraz z wychowawcą i opiekunem
Informujemy, że związku z wystąpieniem wśród uczniów potwierdzonych zachorowań na COVID-19, klasa "4" i klasa "8b" do dnia 04.10.2021 roku pozostają na kwarantannie.
Uczniowie uczestniczyć będą w zajęciach zdalnych, a do szkoły powrócą od 05.10.2021
We wtorek 21 września przedszkolaki z grupy „Motylki” pojechały na wycieczkę do nadleśnictwa w Benowie. Tam podczas spotkania i spaceru z panem leśniczym Michałem Okoniewskim odkrywały tajemnice lasu. Celem wycieczki było kształtowanie emocjonalnej więzi z przyrodą, uwrażliwienie na jej piękno i konieczność poszanowania, a także uświadomienie roli, jaką odgrywa las w życiu człowieka i zwierząt.
Po ustaleniu, co to jest las i czym zajmuje się leśniczy wyruszyliśmy na szlak naszej wędrówki. Co jakiś czas zatrzymywaliśmy się przy ciekawych miejscach. Pan leśniczy prezentując gałązki zwrócił uwagę na dwie główne grupy drzew, a dzieci w dalszej drodze uczyły się rozpoznawać po charakterystycznych cechach wybrane gatunki. Dowiedziały się, jak to się dzieje, że wyrastają nowe drzewa, a inne, dlaczego obumierają. Z dużym zainteresowaniem przyglądały się napotkanym tropom zwierząt i nasłuchiwały odgłosów ptaków.
Podczas rozmowy z panem leśniczym dzieci zrozumiały jak ważne jest odpowiedzialne zachowanie w lesie. Nie można hałasować, niszczyć mrowisk i ptasich gniazd, ani zbyt blisko do nich podchodzić. Śmieci pozostawione w lesie stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ich mieszkańców, a ogniska można rozpalać tylko w wyznaczonych miejscach.
Po trudach długiej dla dzieci wędrówki piekliśmy kiełbaski na przygotowanym ognisku. Podziękowaliśmy panu leśniczemu i zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia.
Małgorzata Pindel
Dzień Przedszkolaka
„Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 wrzesień zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka”
20 września – to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju i edukacji dzieci i ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
W grupie „Motylki” uroczyste spotkanie rozpoczęła wychowawczyni M.Pindel składając dzieciom serdeczne życzenia, do których dołączył też Bratek życząc dzieciom, aby każdy dzień w przedszkolu był dla nich wspaniałą niespodzianką.
Dzieci po odśpiewaniu „Hymnu przedszkolaka” zaprezentowały przygotowaną przez siebie część artystyczną. Z radością i ochotą uczestniczyły w zorganizowanych tego dnia zabawach.
Miło spędziły czas przy słodkim poczęstunku. Dodatkową niespodzianką były zabawy z chustą animacyjną przygotowane przez panią psycholog Joannę Żołdak, która tego dnia była gościem w tej grupie przedszkolnej.
Wesoła i radosna atmosfera panowała również w młodszych grupach przedszkolnych: Krasnale, Biedronki, Pszczółki.
Już od samego rana dzieci przy dźwiękach muzyki rozpoczęły wspólną zabawę . Było wesoło i kolorowo. Przedszkolaki uczestniczyły w konkursach, grach zespołowych i zabawach integracyjnych. W dalszej części uroczystości panie złożyły przedszkolakom najlepsze życzenia z okazji ich święta.
Dzieci zaśpiewały piosenkę „Jestem sobie przedszkolaczek”.
Obchody „Dnia Przedszkolaka” zakończyły się wręczeniem dzieciom dyplomów oraz słodkich upominków.
Dzień ten przyniósł dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Serdecznie dziękujemy Rodzicom, którzy włączyli się w przygotowanie tego święta.
M.Pindel
M.Dramińska
J.Chodzińska
P.Kielar
Spotkanie z policjantem
W czwartek 16 września w grupie przedszkolnej „Motylki” oraz w kl. I – II odbyło się spotkanie z dzielnicowym gminy Miłoradz st. asp. Pawłem Cieśniewskim.
Celem spotkania było przekazanie dzieciom najważniejszych informacji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zostały omówione następujące zagadnienia:
Niecodzienna wizyta była też okazją do przypomnienia numeru alarmowego i sytuacji, w jakich dzwonimy pod ten numer.
Podsumowaniem spotkania było hasło: Bądź czujny na drodze!
Małgorzata Pindel
Lena Kortas uczestniczyła w obozie językowym w Załęczu Wielkim. Była już drugą uczennicą, która wyjechała na wakacje dzięki współpracy naszej szkoły z Polsko - Amerykańską Fundacją Wolności oraz NIDą. Lena spędziła czas bardzo aktywnie i zyskała nowych znajomych. Mówi, że nie chciała wyjeżdżać.
Sylwia Kaszuba