Zakładki

  • MIKOŁAJKI W NASZEJ SZKOLE

  • List Ministra Edukacji i Nauki oraz Ministra Zdrowia w sprawie szczepień dzieci w wieku 5-11 lat

  • ANDRZEJKI - GRUPA BIEDRONKI

  • ANDRZEJKI - GRUPA PSZCZÓŁKI

  • ANDRZEJKI W PRZEDSZKOLU

     

    Zgodnie z tradycją, we wtorek 30 listopada, we wszystkich grupach przedszkolnych odbyły się andrzejki. Ich celem jest kultywowanie tradycji i zwyczajów andrzejkowych oraz zapoznanie dzieci z elementami obrzędowości ludowej.

    Po wysłuchaniu informacji o tradycyjnym obchodzeniu imienin Andrzeja na wieczorze wróżb i przepowiadaniu przyszłości, dzieci głośno powtórzyły rymowankę: „Andrzeju, Andrzeju, daj nam znać, co będzie się z nami dziać”. Teraz można było przystąpić do najważniejszej wróżby – lania wosku przez „magiczny” klucz, a potem wróżenia z ulanego kształtu najbliższych wydarzeń. Wybierając serca z imionami, dziewczynki poznały imiona swoich przyszłych mężów, a chłopcy przyszłych żon. Dzieci mogły poznać swoje zawody po wybraniu jednej karteczki z nazwą zawodu. Nie wszystkie zawody były dzieciom znane, zatem była okazja, aby je poznać.

    Po wróżbie z butami już było wiadomo, która dziewczynka jako pierwsza wyjdzie za mąż oraz który chłopiec jako pierwszy ożeni się. Wiele emocji wzbudziła wróżba „Co cię czeka w przyszłości?” Wybierając karteczkę z rysunkami przedstawiającymi koronę, serce, monetę, gwiazdę i walizkę można było poznać swoją najbliższą przyszłość. Kilka osób wylosowało walizkę, co wróżyło wspaniałe przygody i podróże. Dzieci umawiały się na wspólny daleki lot.

    Były też wróżby z liczbami, kolorami, a wróżbę z maleńkich rogalików dzieci zabrały do domu. Przy skocznej muzyce i pysznym poczęstunku przygotowanym przez rodziców wszyscy miło spędzili czas. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w przygotowaniu uroczystości.

    Wychowawczynie

  • ANDRZEJKI - GRUPA KRASNALE

  • ANDRZEJKI - GRUPA MOTYLKI

  • ANDRZEJKI w KLASIE I

  • DZIEŃ MISIA W PRZEDSZKOLU

    DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

     

    W dniu 25 listopada przedszkolaki z grup: Biedronek, Motylków, Pszczółek oraz Krasnali uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija. Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem – misiem.

    Dzień rozpoczął się od rozstrzygnięcia konkursu plastycznego, którego zadaniem było namalowanie pracy pt.”Pluszowy Miś”.

    Komisja w składzie p. Agnieszka Podolska – Ulatowska oraz

    p. Beata Nawrocka wyłoniły następujących laureatów:

     

    W grupie Motylki:

    I miejsce zajęła Hanna Grabowska

    II miejsce zajął Maciej Grabowski

    III miejsce zajęła Maria Skorek

     

    W grupie Pszczółki:

    I miejsce zajęła Julia Pawłot

    II miejsce zajęła Dominika Karyś

    III miejsce zajęła Zuzanna Adamska

     

    Wgrupie Biedronki:

    I miejsce zajęła Oliwia Wiśniewska

    II miejsce zajęła Julita Wiśniewska

    III miejsce zajął Michał Gradowski

     

    W grupie Krasnali:

    I miejsce zajęła Pola Skorek

    II miejsce zajęła Anna Mach

    III miejsce zajął Jan Dawidowicz

     

    W tym dniu dzieci poznały również historię święta Pluszowego Misia, uczestniczyły w zabawach ruchowych, konkursach, śpiewały piosenki.

    Atrakcją, w tym dniu było także przybycie do każdej grupy przedszkolnej Pana Wiewióra. Dzieci z przybyłym gościem tańczyły i śpiewały piosenki.

    Dzień w przedszkolu był pełen uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy i na pewno zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

    Bardzo dziękujemy p. Dominice Wróbel za udostępnienie stroju pluszowej wiewiórki, a pracownikowi naszej szkoły p. Kamilowi Jendernalikowi za wcielenie się w postać Pana Wiewióra.

     

     

    Wychowawczynie

  • Podziękowania

  • Świąteczna zbiórka żywności

  • Szkoła Przyjazna Wodzie – „Aktywni Błękitni” oraz „Ekomisja – nie marnuję”.

     

    Nasza Szkoła uczestniczy w Programie Edukacyjnym Wód Polskich organizowanym przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie w Gdańsku. W czerwcu 2020 otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Przyjaznej Wodzie. Staramy się utrzymać tytuł „Aktywni Błękitni – szkoła przyjazna wodzie” dlatego podejmujemy się licznych zadań związanych z propagowaniem oszczędnego gospodarowania wodą oraz rozpowszechnianiem informacji o zagrożeniach powodziowych i  ochronie przeciwpowodziowej.

    Aby poszerzyć realizację programu o wodzie połączyliśmy zadania Aktywnych Błękitnych i Szkolnego Klubu Niemarnowania. Nie marnujemy jedzenia, do produkcji którego zużywamy potężne ilości wody. Również dzięki realizacji ogólnopolskiego projektu Federacji Polskich Banków Żywności „Ekomisja – nie marnuję” zajmujemy się tematem segregacji odpadów, niemarnowaniem zasobów wody, energii czy jedzenia.

    Uczniowie z zaangażowaniem roznosili ulotki i naklejki…..

    A.Niezgoda

  • CIEKAWA WYCIECZKA

     

     

             W środę 24 listopada dzieci z oddziału 6-latków były na wycieczce w Tczewie. Najpierw obejrzały film w kinie Helios, a potem wzięły udział w zajęciach „Akademii Wilków Morskich”.

             Film „Gwiazdka Klary Muu” to wspaniała świąteczna animacja zaprezentowana na tle pięknej zimowej scenerii. Główna bohaterka mała krówka Klara z pomocą najbliższych i przyjaciół zrozumiała, iż święta to nie tylko prezenty, choinka i świąteczne dekoracje. Ich wyjątkowość polega na tym, że najważniejsze jest ich wspólne ich przeżywanie z najbliższymi i przyjaciółmi. Wzruszające przygody, humorystyczne akcenty i zabawne zwroty akcji sprawiły zaciekawienie dzieci oglądaną na dużym ekranie fabułą.

             W trakcie zajęć „Akademii Wilków Morskich” dzieci dowiedziały się co wspólnego z morzem mają wilki i szczury. Poznały najważniejsze elementy budowy i wyposażenia statków. Zobaczyły, jak wygląda polska bandera. Bawiły się w sztorm i flautę. Sprawdziły z jakiego płótna szyte są żagle i jak wygląda splot liny okrętowej. Okazało się, że ósemka wiąże się nie tylko z matematyką. Na koniec zajęć dzieci wykonały statek z papieru i nauczyły się wesołej krótkiej szanty.

     

                                                                                                 Wychowawca grupy

                                                                                                  Małgorzata Pindel

  • POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ

    Pokaz Mody Patriotycznej

    Miłoradz, 10.11.2021 r.

     

    Rysowanie, piosenki, wierszyki – tak zwykle w szkołach i przedszkolach czczone jest Święto Niepodległości. W tym roku w klasie IIa naszej szkoły było trochę inaczej.

    Dnia 10 listopada 2021r. w Sali nr 19 odbył się „Pokaz Mody Patriotycznej”. Został on poprzedzony wirtualnym apelem, do którego wniosły wkład zarówno przedszkolaki z grupy sześciolatków, jak i uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej.

    Jak na prawdziwym pokazie mody, dzieci demonstrowały swoje stroje na wybiegu przy dźwiękach muzyki. Były kreacje inspirowane strojami ludowymi, strojami sportowymi i militariami. Było patriotycznie, radośnie i uroczo. Głównym celem pokazu było kształtowanie postawy patriotycznej, poczucia tożsamości narodowej i dumy z bycia Polakiem.

    Warto podkreślić, iż rodzice wykazali się wielkim zaangażowaniem i kreatywnością przygotowując stroje dla swoich dzieci. Chcę podziękować za to wszystkim Rodzicom klasy IIa, gdyż dzieci wyglądały wspaniale.

    Wychowawczyni kl. IIa Grażyna Sadowska

  • TACY SAMI - BRAK RÓŻNIC MIĘDZY NAMI

    W dniu dzisiejszym nastąpiło rozstrzygnięcie i wręczenie nagród za udział w konkursie plastycznym pt." TACY SAMI - BRAK RÓŻNIC MIĘDZY NAMI". Konkurs zorganizował Samorząd Uczniowski oraz p. Pedagog Szkolna. Nagrody ufundowali: Rada Rodziców oraz Urząd Gminy (GKRPA). Wpłynęło mnóstwo prac. Wszystkie bardzo piękne. Youry w składzie: p. psycholog: Joanna Żołdak p. pedagog- Renata Olszewska p. bibliotekarka - Beata Nawrocka Laureaci: Kl. I-III I miejsce: Liliana Jendernalik II miejsce: Małgorzata Krupa II miejsce: Stanisław Dawidowicz III miejsce: Stanisław Topór Kl. IV-VI I. Szymon Sowiński II. Oliwia Gorczyca III. Amelia Dawidowicz Kl. VII -VIII 1. Adrian Abramek 2. Zofia Wojciechowska 2. Weronika Michalik 3. Marcelina Olszewska 3. Julia Brylowska Wyróżnienia: Zofia Brylowska Zofia Lenkiewicz Hanna Piesta Szymon Biela Laura Wodzikowska Oleg Brylowska Paweł Toczek Kinga Cieplak Wojtek Łysych Zuzanna Wojtasik Rozalia Korzuchowska Amelia Wiśniewska

  • Wyróżnienie w konkursie!

    ADRIAN ABRAMEK ZDOBYŁ

    WYRÓŻNIENIE W OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM POD HASŁEM

    ,,SKĄD SIĘ BIERZE PRĄD”

    https://www.ure.gov.pl/dokumenty/zalaczniki/9/9-12368_g.jpg

    Kapituła Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego zorganizowanego przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wyłoniła w dniu 04.11.2021 roku laureatów najlepszych prac. Konkurs został zorganizowany z okazji zbliżającego się 25-lecia URE i cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – do Urzędu wpłynęło ponad 1,7 tys. prac - ale też wysokim poziomem artystycznym i merytorycznym młodych uczestników, co było nie lada wyzwaniem dla Kapituły. Uczestnicy Konkursu oprócz umiejętności artystycznych pokazali w swoich pracach, że posiadają wiedzę i dojrzałe przemyślenia na temat szeroko pojętej energetyki oraz źródeł wytwarzania energii elektrycznej. Efektem tego było ujęcie technikami plastycznymi nie tylko tematyki tradycyjnych źródeł energii, ale też tych stanowiących coraz większą część naszej energetyki źródeł odnawialnych, jak m.in. energia z wiatru, słońca, czy energia z wnętrza ziemi (geotermia). Prace nie tylko w bardzo zróżnicowany sposób pokazywały, jakie są źródła energii elektrycznej, ale też jaką drogę przebywa energia od miejsca jej wytworzenia do gniazdka w ścianie. Dużo miejsca Autorzy prac poświęcili też tematom związanym z ochroną klimatu i wynikającym z tego wyzwaniom transformacji energetycznej. Gratulacje dla Adriana !!!

  • Bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży i opiekunów – wsparcie psychologiczne w sytuacji kryzysu

     

    Informujemy, że dotychczasowa ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY od 1 listopada br. zastąpiona została bezpłatnym telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12.

    Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

    Informacje związane z Dziecięcym Telefonem Zaufania RPD można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Dziecka oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki.

  • Z wizytą w Muzeum II Wojny Światowej

    27 października uczniowie z klas siódmych i ósmych zwiedzili z przewodnikiem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Pan Adam w bardzo przystępny sposób wytłumaczył czym był komunizm, nazizm, czy faszyzm oraz ukazał drogi, które ostatecznie doprowadziły do światowego konfliktu. 

                                                                                          Sylwia Kaszuba i Katarzyna Romaniak

  • KONKURS

  • KULINARNO – HISORYCZNE WARSZTATY W „DAWNEJ WOZOWNI”.

     

    26 października kl. 7a uczestniczyła w wyjątkowych warsztatach pt.” Od ziarenka do bochenka”. 

    „Dawnej Wozowni” nie musimy oczywiście przedstawiać ponieważ każdy mieszkaniec naszej gminy z pewnością doskonale zna to miejsce.  Tak wiec kiedy przekroczyliśmy próg bramy „Danej Wozowni” niemalże natychmiast poczuliśmy się troszkę jak w XIX w. Dookoła podwórza gospodarze zgromadzili liczne sprzęty z tamtej epoki.  Wszystkie oczywiście to już zabytki, ale niektóre z nich nadal są w użytku i opowiadają nam o  życia w tamtych czasach. Już na samym początku gospodarze przywitali nas niezwykle serdecznie i oprowadzili po obejściu.  Państwo Katarzyna i Jan Burchardowie po krótce przybliżyli nam niezwykłą historię tego miejsca a następnie opowiedzieli nam o ciężkiej pracy na roli. Praca w gospodarstwie wiejskim rozpoczynała się bardzo wczesnym rankiem, a kończyła późnym wieczorem. Z pewnością była to wyczerpująca praca zarówno dla mężczyzn jak i dla kobiet. 

    Tematem przewodnim naszych warsztatów było ziarno a właściwie jego wędrówka z pola na polski stół. Dzisiaj każdy z nas już wie co to jest wialnia, żarna, przetak, cepy, dżedża. Jak wygląda prawdziwy piec do wypieku chleba i z czego wyrabiane jest tradycyjne chlebowe ciasto. Mieliśmy okazję własnymi rękoma młócić cepami skoszone już zborze.  Nauczyliśmy się oddzielać ziarno od plew, mielić je na mąkę a następnie przesiewać przez sito.  Kolejnym etapem powinno być przygotowanie zakwasu do wypieku chleba. Jednak my poszliśmy z duchem czasu i wykonaliśmy ciasto z drożdży. Nasze ciasto nie posłużyło nam do wyrabiania chleba lecz pizzy. Każdy z nas wykonał pizzę wg. własnych preferencji smakowych. A dodatkowym atutem smakowym było wypiekanie ich w tradycyjnym piecu. No cóż, na zakończenie pozostało nam życzyć sobie smacznego.

    To był dla nas wspaniały dzień nauki, historii i ciężkiej pracy. Do szkoły wróciliśmy uśmiechnięci, zadowoleni a przede wszystkim najedzeni.

    Uczniowie kl. VII a z wychowawczynią p. Lidią Kwitnewską.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu
    ul. Szkolna 1
    82-213 Miłoradz
  • tel. 55 271 14 26
    fax 55 271 00 29

Galeria zdjęć