Klub młodego chemika

Klub_mlodego_chemika_(1).doc

ROK SZKOLNY 2023/24

Lekcja chemii w klasie 7

Temat: ROZDZIELANIE MIESZANIM NIEJEDNORODNYCH NA SKŁADNIKI.

************************************************

Temat: "WŁAŚCIWOŚCI SUBSTANCJI I MIESZANIN.

***************************************

Odczyn roztworu

Badanie wartości pH produktów występujących w życiu codziennym człowieka.

W wyniku reakcji magnezu z kwasem octowym otrzymaliśmy sól o nazwie octan magnezu oraz wydzielał się wodór.

Uczniowie klasy 7 obserwują zjawisko dyfuzji. Doświadczenie wykonali: Eliza Wróbel i Dominik Lipigórski

**************************

Klasa VIII badała właściwości etanolu.

Przekonaliśmy się, że:

• etanol powoduje ścinanie się białka jaja kurzego (denaturacja),
  • ma odczyn obojętny,
  • alkohol ulega zjawisku kontrakcji,
  • jest lotną cieczą,
  • etanol spala się jasnoniebieskim płomieniem.

Wykryliśmy obecność etanolu w roztworze za pomocą dichromianu (VI) potasu i roztworu kwasu siarkowego (VI).

**********************

Klasa VII badała denaturacjębiałka.

Przekonaliśmy się, że białko jaja kurzego ścina się pod wpływem:

• podwyższonej temperatury,
  • alkoholu,
  • kwasu siarkowego,
  • soli metali ciężkich (siarczanu (VI) miedzi (II),

**************************************************

BADANIE WŁAŚCIWOŚCI GLICERYNY:

Po przeprowadzeniu doświadczeń klasa VIII przekonała się, że gliceryna (glicerol) jest gęstą, bezbarwną, bezwonną i palną cieczą oraz łatwo rozpuszcza się w wodzie.

****************************************

BADANIE WŁAŚCIWOŚCI KWSAU ETANOWEGO (OCTOWEGO):

Klasa VIII na lekcji chemii zbadała właściwości kwasu octowego:

• jest bezbarwną cieczą o charakterystycznym, ostrym zapachu,
  • dobrze rozpuszcza się w wodzie,
  • pod wpływem oranżu metylowego roztwór CH3 COOH zabarwia się na czerwono, co świadczy o odczynie kwaśnym,

************************************

ROK SZKOLNY 2020/2021

Klasa VII – Sposoby rozdzielania mieszanin niejednorodnych.

*******************************

CHEMIA I TROCHĘ FIZYKI…..

Dyfuzja, siły spójności i przylegania......

***********************

Pierwsze spotkania z chemią.

Uczniowie klas siódmych badają właściwości wybranych substancji.

*******************

Doświadczenie 1 przedstawia otrzymywanie CO2 z wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) i kwasu octowego (octu).

Doświadczenie 2 przedstawia otrzymywanie wodoru z kwasu octowego i magnezu.                                                  Do probówki wlewamy kwas octowy, dodajemy wióry magnezowe, zachodzi burzliwa reakcja egzoenergetyczna. Probówka staje się gorąca. Wydziela się gaz, który spala się charakterystycznym trzaskiem. Otrzymaliśmy sól o nazwie octan magnezu oraz wodór.

******************************

Zjawisko fizyczne, a reakcja chemiczna.

Uczniowie klasy 7 na lekcji chemii wykonywali doświadczenia, rozróżniając zjawisko fizyczne od reakcji chemicznej. rozbicie jajka, denaturacja białka jaja kurzego, spalanie magnezu, spalanie węgla, podgrzewanie parafiny i jej topnienie.

Badanie odczynu roztworu kwasów i zasad w obecności wskaźników.

1. Badanie zachowania się fenoloftaleiny w roztworze kwasu chlorowodorowego (solnego) i zasady sodowej (wodorotlenku sodu).

Obserwacje: do kolby z kwasem solnym HCl dodano kropelkę fenoloftaleiny, która nie spowodowała zmiany koloru.

Do kolby z zasadą sodową NaOH dodano kropelkę fenoloftaleiny- kolor zmienił się na malinowy.

1. Badanie zachowania się oranżu metylowego w roztworze kwasu chlorowodorowego (solnego) i zasady sodowej (wodorotlenku sodu).

Obserwacje: do probówki z kwasem solnym HCl dodano oranżu metylowego spowodowało to zmianę roztworu na czerwono.

Do probówki z zasada sodową NaOH dodano oranżu metylowego w wyniku czego roztwór zabarwił się na pomarańczowo.

1. Badanie zachowania się uniwersalnego papierka wskaźnikowego w roztworze powyższego kwasu i powyższej zasady.

Obserwacje: do kolby z kwasem solnym włożono papierek wskaźnikowy, spowodowało to zmianę koloru roztworu na czerwony. Do kolby z zasadą sodową włożono papierek wskaźnikowy, co spowodowało zmianę roztworu na kolor niebieski do granatowego.

Wniosek

Za pomocą wskaźnika uniwersalnego i oranżu metylowego możemy zidentyfikować kwas i zasadę, a za pomocą fenoloftaleiny – tylko zasadę.

Reakcje strąceniowe soli

I. sól 1 + sól 2  = sól 3 + sól 4

W probówce z roztworem azotanu(V) srebra(I) po wkropleniu roztworu chlorku sodu pojawia się biały osad:

AgNO3 + NaCl otrzymaliśmy AgCl (osad) + NaNO3

Do probówki z roztworem siarczanu(VI) miedzi(II) dodaliśmy roztwór węglanu sodu i otrzymaliśmy węglan miedzi w postaci osadu oraz siarczan (VI) sodu:

CuSO4 + Na2 CO3 otrzymaliśmy CuCO3 (osad) + Na2 SO4

II. sól 1 + wodorotlenek 1 = sól 2 + wodorotlenek 2

W probówce z roztworem siarczanu(VI) miedzi(II) po dodaniu roztworu wodorotlenku sodu powstał galaretowaty niebieski osad czyli trudno rozpuszczalny w wodzie wodorotlenek miedzi (II):

CuSO4 + 2 NaOH otrzymaliśmy Cu(OH)2 (osad) + Na2 SO4

******************************