,,Wybraliśmy najpopularniejsze młodzieżowe słowo w naszej szkole”.
*************************************
Ahoj, przygodo!
W październiku zainicjowaliśmy działania ukierunkowane na promowanie poprawnej polszczyzny. W ciągu roku szkolnego zamierzamy podjąć wiele inicjatyw, dzięki którym zgłębimy tajniki poprawnego i wzorcowego posługiwania się ojczystą mową.
Rozpoczęliśmy od wizyty w BIBLIOTECE. Pani Beata Nawrocka zaprezentowała nam źródła, materiały, które ułatwią nam opracowywanie przedmiotowych treści.
Uczniowie klasy V a
Przerwy śródlekcyjne można spędzać i przyjemnie, i pożytecznie – my wykonujemy łamigłówki i zadania ortograficzne.
SZTUKA PRZEMAWIANIA
Umiejętność przemawiania to jedna z najtrudniejszych ,,ekspresji językowych’’ człowieka. Często ćwiczymy ją na lekcjach języka polskiego i historii. Przygotowując wypowiedzi, pamiętamy, aby wolne były one od błędów językowych i odznaczały się poprawnością merytoryczną. Szlifujemy także ,,warsztat interpretatora’’ – dbamy o właściwy rytm wypowiedzi; intonację – wszystkie te zabiegi są po to, aby wzbudzić zainteresowanie odbiorców. Sugerując się zdjęciami, można stwierdzić, iż poprawną polszczyzną posługiwali się już bogowie greccy. ☺☺☺☺
************************
Stosowanie ZWIĄZKÓW FRAZEOLOGICZNYCH to wspaniały sposób na bogacenie języka. Ubarwiają one komunikację; a często także łagodzą ton naszych wypowiedzi. Uczniowie klasy V a i VI a przygotowali ,,graficzne interpretacje’’ znanych połączeń wyrazowych.
***********************
Szacunek dla TYCH PANÓW!
JERZY BRALCZYK i JAN MIODEK – profesorowie, wybitni polscy językoznawcy. To właśnie im poświeciliśmy nasze zajęcia. Karolina i Marcelina przygotowały notki biograficzne o tych niezwykłych postaciach. Wysłuchaliśmy fragmentów ich wykładów. Trzeba przyznać, że słuchanie uczonych to prawdziwa gratka. Ich wypowiedzi cechują się poprawnością językową; okraszone są dowcipem, wyszukanymi synonimami, a przede wszystkim obrazowymi dygresjami. Zamierzamy czerpać z ich niesamowitej wiedzy!
******************************
Cofnąć się do tyłu i inne błędy, których lepiej unikać!
W czasie zajęć przygotowywaliśmy plakaty ukazujące ,,popularne’’ – niestety – błędy językowe. Zamierzamy wyeksponować je na szkolnym holu. Efekty już niedługo!
*********************
Tych błędów unikaj!
Dwa kolejne spotkania poświęciliśmy popularnym, niestety, błędom językowym. Zgromadziliśmy najczęstsze ,,wpadki poprawnościowe’’. Przygotowaliśmy plakaty, które rozgościły się na szkolnym holu i w gabinecie polonistycznym. Mamy nadzieję, iż te usterki stracą na popularności.
***************************
Za kulisami szkolnego przedstawienia ,,Sąd nad wilkiem’’
Młodzi zdolni uczniowie klasy V a przygotowują przedstawienie pt. ,,Sąd nad wilkiem’’. Adresowane jest ono do najmłodszych dzieci naszej szkoły. Trwają próby – szlifujemy role, rozwijamy warsztat aktorski. Najwięcej radości sprawiają przymiarki kostiumów ( Zosi – która brawurowo wciela się w rolę wilka – uśmiech nie schodzi z twarzy). Fotorelacja już wkrótce.
*************************************
ŁAMAŃCE JĘZYKOWE
Łamańce językowe to wspaniały sposób na gimnastykę języka i pożyteczne spędzenie przerwy sródlekcyjnej. Zapraszamy do gabinetu nr 6 na pierwszym piętrze.
*************************************
Hurra, urodziny JĘZYKA OJCZYSTEGO!
21 lutego świętowaliśmy DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO. Zgadzamy się ze słowami Mikołaja Reja:
,,A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
iż Polacy nie gęsi, iż swój język mają’’