Zakładki

Angielski w szkole

Program ETAs for Youngsters

Program ETAs for Youngsters od września wspiera naukę języka angielskiego w naszej szkole. Jego autorem jest Polsko - Amerykańska Fundacja Wolności natomiast operatorem Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Pierwasza część, czyli English Teaching Activities jest skierowany do uczniów klas VI i VII. Nauczyciel prowadzący opracował własny program, na który otrzymał wsparcie w kwocie 12 000 złotych. Głównymi założeniami tego trwającego trzy semestry programu są: praca metodą projektu, rozwijanie umiejętności konwersacyjnych, praca w grupach, kontakt z kulturą, zwyczajami i historią Stanów Zjednoczonych, angażowanie rodziców. W ramach cotygodniowych zajęć i wyjazdów uczestnicy spotkają się na zamku malborskim z panem Markiem Stokowskim - pisarzem i tłumaczem. Gra terenowa rozpocznie się w Miłoradzu, a zakończy właśnie w Malborku i będzie osadzona w czasach Zakonu Krzyżackiego. Ponadto uczniowie nawiążą kontakt z native speakerami, opracują i wykonają gry dydaktyczne dla młodszych kolegów, wystawią przedstawienie w języku angielskim, odwiedzą drużynę grającą w baseball we Władysławowie oraz American Corner, wezmą udział w warsztatach artystycznych i zaplanują dwujęzyczną grę terenową po  naszej małej ojczyźnie.

S. Kaszuba

******

Pierwsze zajęcia wyjazdowe za nami. 27 września grupa projektowa ETAs for Youngsters podjęła się niełatwego zadania. Na prośbę starego miłoradzkiego dzwonu, odlanego przed wiekami w zamku malborskim, rozwikłali tajemnicę połączenia pomiędzy Miłoradzem a twierdzą krzyżacką. Gra terenowa rozpoczęła się przy kościele, a zakończyła w najwyższej wieży malborskiej warowni. Przydał się język angielski i słownik łaciny. Było zabawnie i pouczająco. Dziękujemy panu Markowi Stokowskiemu.

*****

Jesień z English Teaching Activities

Od trzech miesięcy realizowany jest w szkole program dodatkowych zajęć z języka angielskiego. Wspiera nas Polsko -  Amerykańska Fundaja Wolności oraz NIDA. W trakcie cotygodniowych zajęć mówimy i bawimy się po angielsku. Przygotowujemy też niespodziankę dla najmłodszych uniów. 24 października byliśmy w American Corner w Gdańsku oraz na zajęciach w Stowarzyszeniu Klanza w Gdyni. Żeby lepiej przygotować się do zabaw z przedszkolakami,  15 listopada spotkaliśmy się z Martą Szewczyk, która jest muzykiem, przewodnikiem i lektorem w radiu. Na początku grudnia naszą grupę odwiedzi Luis z Hiszpanii oraz wolontariuszka z Meksyku. 

Opiekun grupy, Sylwia Kaszuba

  

**********

Tamara z Meksyku i Luis z Hiszpanii odwiedzili uczestników naszego koła językowego. Goście opowiedzieli o tradycji i zwyczajach świątecznych w swoich krajach. Niektóre okazały się dla nas dość dziwne i nietypowe. Potem były wspólne zabawy integracyjne i kreatywne. Dzieci stwierdziły, że czas minął zbyt szybko, a angielski jest niezbędny i sprawia, że granice nie istnieją. Dziękujemy uczniom i pracownikom Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Malborka, którzy przywieźli do nas wolontariuszy.  

Opiekun grupy,

Sylwia Kaszuba

      

*******

Zbudujmy most!

W ramach współpracy z Fantanele Vacational School uczestnicy koła językowego odpowiedzieli na zaproszenie i wymienili się z rówieśnikami z Rumunii opiniami na temat tego, czy warto być uprzejmym wobec innych osób. Są to pierwsze kroki do dłuższej współpracy między naszymi szkołami. 

Sylwia Kaszuba

  

  

  

********************

American Day 

W piątek 10 maja zakończyła się część projektu z języka angielskiego poświęcona kulturze, historii i zwyczajom Stanów Zjednoczonych. Przez ostatni miesiąc poza zdobywaniem wiedzy teoretycznej uczestnicy kółka przygotowywali dekoracje, rekwizyty, ozdoby związane z rdzennymi mieszkańcami kontynentu amerykańskiego, cowboy'ami, załogą ekspedycji Krzysztofa Kolumba oraz współczesnymi symbolami USA. Zwieńczeniem wysiłków był American Day. Uczniowie przygotowali typowe amerykańskie jedzenie, występy dramowe i strzelali z łuku. Tak zdobyta i utrwalona wiedza na pewno zostanie z nimi na dłużej.

Opiekun projektu,

Sylwia Kaszuba

    

        

*********

Trochę inna lekcja.

Dzięki wsparciu Polsko Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Nidzickiej Fundacji Rozwoju w Zespole Szkół i Przedszkola w Miłoradzu realizowane są dodatkowe zajęcia z języka angielskiego dla klas VI, VII i VIII. Uczniowie podnoszą na nich swoje kompetencje społeczne oraz umiejętności konwersacyjne i egzaminacyjne w zakresie języka angielskiego. Spotykają się z wolontariuszami i sportowcami z innych państw. We wrześniu uczestniczyli w zajęciach z panem Douglasem Adesem z Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz jego żoną Elżbietą. Pan Douglas na co dzień mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale kilka razy w roku przyjeżdża do Polski. Po zajęciach z naszymi uczniami powiedział: "Chciałbym pogratulować tak doskonale prowadzonej szkoły, czego dowodem są mądrzy, ciekawi świata i radośni uczniowie.  Aktywne uczestniczenie uczniów w lekcji języka angielskiego oraz bardzo ciekawe pytania zadawane były dowodem na to, że fundusze przekazane przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności zostały z pewnością dobrze wykorzystane.  Jestem niezmiernie szczęśliwy, że mogłem choć trochę urozmaicić program nauczania i że nasza lekcja podobała się uczniom".

 

  

 

***********

Lekcja baseballu z Vincentem Colasuonno 
Dobiega końca pierwsza edycja zajęć językowych z English Teaching. Kończy się bardzo interesująco, bo właśnie jesienią mieliśmy okazję spotkać się, porozmawiać, a nawet zagrać w baseball z obywatelami USA. Dzięki uprzejmości pana Grzegorza Białasa - kapitania drużyny Piraci Władysławowo - mogliśmy sprawdzić, czy gra w baseball to coś dla nas. Zdania są podzielone, ale wróciliśmy zadowoleni.
                             

 

Aktualności

Kontakt

  • Zespół Szkół i Przedszkola w Miłoradzu
    ul. Szkolna 1
    82-213 Miłoradz
  • tel. 55 271 14 26
    fax 55 271 00 29

Galeria zdjęć