13 października w naszej szkole uroczyście obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej. Już od rana uczniowie pięknie i odświętnie ubrani składali życzenia nie tylko swoim wychowawcom czy nauczycielom, ale i wszystkim pracownikom naszej szkoły. Samorząd Uczniowski oraz klasy 8 pod przewodnictwem P. Lidii Kwitnewskiej przygotowali z tej okazji humorystyczne przedstawienie o życiu szkoły. Uczniowie wykazali się umiejętnościami komediowymi, aktorsko – wokalnymi oraz tanecznymi. Występom naszych aktorów towarzyszyła żywa reakcja widowni, która nagrodziła starszych kolegów i koleżanki gromkimi brawami.
Na nasze przedstawienie zaprosiliśmy emerytowanych pracowników szkoły oraz Pana Wójta Arkadiusza Skorka, który przy okazji uhonorował nagrodą Pana Dyrektora Wojciecha Barnata oraz Pana Jarosława Marksa.
Samorząd Uczniowski w imieniu całej społeczności szkolnej w tym wyjątkowym dniu wszystkim pracownikom naszej szkoły złożył najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności , zdrowia, radości oraz wytrwałości w pokonywaniu codziennych trudności i powodzenia w życiu osobistym. Wszyscy pracownicy otrzymali ręcznie wykonane przez naszych uczniów kartki z życzeniami oraz drobne upominki.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym.
Regulamin dostępny poniżej:
konkurs_plastyczny_POLENERGIA.doc
Kartę uczestnika pobrać można bezpośrednio od Pani Lidii Kwitnewskiej
Dnia 12.10.2022r. dzieci z zerówki z Zespołu Szkół i Przedszkola w Miłoradzu własnoręcznie przygotowały pyszne, witaminowe sałatki ( owocową i warzywną ). Każdy przyniósł z domu fartuszek, deskę do krojenia, nożyk oraz składniki potrzebne do wykonania sałatek. Dokładnie umyliśmy rączki, następnie posegregowaliśmy umyte wcześniej owoce i warzywa. Podzieliliśmy się na dwie grupy: do krojenia warzyw i do krojenia owoców. Wszyscy mieli soczyste minki na widok tak smakowitych owoców i warzyw więc każdy ochoczo zabrał się do pracy. Dzieci samodzielnie kroiły i przyrządzały sałatki przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem. Przyrządzanie sałatek dało dzieciom wiele satysfakcji, jednocześnie uświadamiając, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu organizmu. Sałatki wyszły wyśmienite. Nikogo nie trzeba było namawiać do ich spróbowania, gdyż najbardziej smakuje posiłek przygotowany samodzielnie. Po takich zajęciach dzieci na pewno zapamiętają, że to co zdrowe może być również bardzo smaczne.
Dzięki aparatowi fotograficznemu zakupionemu w ramach programu Laboratoria Przyszłości mogliśmy uwiecznić nasze kulinarne zmagania na zdjęciach.
Dorota Skwarzec
We wtorek 11 października w klasach edukacji wczesnoszkolnej został zrealizowany temat „Sprytne rady na odpady – segregacja i recykling”.
W klasach uczniowie obejrzeli film edukacyjny opisujący, czym są odpady i na czym polega ich segregacja. Dzieci dowiedziały się, jakie rodzaje śmieci wrzucać do kontenera na: szkło, papier, tworzywo sztuczne i metal, odpady zmieszane, odpady biodegradowalne oraz, gdzie wrzucać sprzęt elektroniczny, żarówki, zużyte baterie czy opakowania po lekach. Zdobyli też wiedzę o tym, co to jest recykling i jakie są korzyści płynące z segregacji i recyklingu.
Tak wyposażeni, w wiedzę teoretyczną, uczniowie wyruszyli zbierać śmieci wokół naszej szkoły. Każdy uczeń zebrane przez siebie odpady wrzucił do odpowiednich pojemników.
Przeprowadzone zajęcia uświadomiły dzieciom, jak ważna jest segregacja odpadów i ich ponowne wykorzystanie. Pozwoliły też poznać problemy związane ze składowaniem odpadów oraz ich wpływ na środowisko.
Wychowawczynie edukacji wczesnoszkolnej
Wspólnie z rówieśnikami z Lisewa Malborskiego, wzięliśmy udział w wycieczce do Krakowa, uczestniczyliśmy również w wizycie studyjnej w Muzeum Auschwitz, wzięliśmy udział w warsztatach zorganizowanych przez Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.
Przygotowywaliśmy się do wizyty w Miejscu Pamięci. Na godzinach wychowawczych poznaliśmy podstawowe zagadnienia związane z Holokaustem, gromadziliśmy i przetwarzaliśmy zebrane informacje. Efekty nasze pracy wyeksponowane były na szkolnym korytarzu.
Bardzo dziękujemy Radzie Rodziców za wsparcie finansowe.
Wojtek, Paweł, Weronika, Szymon, Wiktor
Nasze wrażenia:
Wraz z moją klasą wybraliśmy się na wycieczkę do Krakowa. Pojechaliśmy na cztery dni, jeden dzień spędziliśmy w Oświęcimiu. Zwiedzaliśmy obóz zagłady Auschwitz – Birkenau. Było mi smutno, ponieważ dowiedziałem się wiele na temat życia Żydów. Uważam, że każdy człowiek powinien odwiedzić to miejsce, by zobaczyć, w jakich trudnych warunkach żyli więźniowie i jak byli traktowani przez Niemców. To była udana wycieczka, zwiedziłem wiele nowych miejsc, dużo się dowiedziałem. Poznałem nowe osoby, z którymi fajnie spędziłem czas. Bardzo chętnie pojechałbym na wycieczkę drugi raz.
Szymon, klasa 8b
Bardzo podobała mi się gra miejska w Nowej Hucie, byłam zdziwiona, że w dużym mieście jest tak dużo zieleni. Zachwyciły mnie Sukiennice i podziemia Krakowa. Podczas wizyty w obozie zagłady w Oświęcimiu, zrozumiałam, że kiedy Polska była okupowana przez Niemcy było bardzo źle. Wiem, że nie chciałabym, żeby historia ta się kiedyś powtórzyła. Chętnie pojechałabym na wycieczkę ponownie.
Weronika, klasa 8b
Najbardziej podobało mi się na Starym Mieście w Krakowie, ponieważ lubię to miejsce. Ciekawie było również w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, wiele dowiedziałem, się w obozie zagłady Auschwitz. Podobała mi się również gra miejska w Nowej Hucie, ponieważ bardzo lubię gry w terenie. Wycieczkę będę wspominał bardzo dobrze.
Paweł, klasa 8b
Na wycieczce było super. Pierwszy raz jechałem pendolino. Poznałem nowych kolegów z pobliskiej wsi, którzy jechali razem z nami. Zwiedziłem Stare Miasto, Wawel, Fabrykę Oskara Schindlera, muzeum – podziemia Starego Miasta. W tym muzeum, dowiedziałem się, jak Kraków wyglądał kiedyś. Duże wrażenie zrobiła na mnie wizyta w Auschwitz.
Wojtek, 8b
Wycieczka do Krakowa bardzo mi się podobała, poznałem nowych kolegów i koleżanki. Bardzo mi się podobało, jak smok wypuszczał ogień z pyska. Byliśmy również w Auschwitz. To, co pani przewodnik mówiła, było straszne i ciekawe. Widzieliśmy komorę gazową i baraki, w których więźniowie spali. W muzeum było dużo okularów, butów, garnków- to wszystko należało do więźniów.
Wiktor, klasa 6b
DNIA 13 PAŻDZIERNIKA (CZWARTEK) LEKCE ODBYWAJĄ SIĘ WEDŁUG NAJSTĘPUJĄCEGO HARMONOGRAMU:
1. 8.00 - 8.30 przerwa 5 minut
2. 8.35 - 9.05 przerwa 5 minut
3. 9.10 - 9.40 przerwa 5 minut
4. 9.45 - 10.15 przerwa 5 minut
5. 10.20 - 10.50 przerwa 10 minut
6. 11.00 - 11.30 przerwa 15 minut obiad dla klas I-III
7. 11.45 - 12.15 obiad dla klas IV - VIII, odjazd autobusu szkolnego.
Apel z okazji DEN odbędzie się o godzinie 09.30 - OBOWIĄZUJE STRÓJ GALOWY
14 PAŹDZIERNIKA (PIĄTEK) JEST DNIEM WOLNYM OD ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH, PRZEDSZKOLE PEŁNI TEGO DNIA DYŻUR, ZAPISY DZIECI ODBYWAJĄ SIĘ W SEKRETARIACIE SZKOŁY.
GRAJ Z NAMI W ZIELONE – realizacja projektu POLENERGII.
Odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego Polenergii „Graj z nami w zielone”. Tym razem uczestnicy kółka biologiczno-chemicznego wykonali plakat na temat odnawialnych źródeł energii. Wykonanie plakatu poprzedzone było krótką pogadanką o ekologicznych źródłach energii. Rozwinęła się dyskusja. Uczniowie wykazali się wiedzą z chemii, fizyki i biologii.
Agnieszka Niezgoda
Graj z nami w zielone – realizacja projektu POLENERGII.
Uczniowie klasy IV pod opieką wychowawczyni Pani Sylwii Kaszuby zrealizowali zaplanowane zajęcia z projektu Polenergii. Dzieci wybrały temat o nadprodukcji odpadów. Pani Sylwia poprowadziła z wychowankami pogadankę o tym, co można zrobić, aby w domu wytwarzać mniej śmieci. Dzieci przygotowały i zaprezentowały rymowanki proekologiczne. Największą kreatywnością wykazali się chłopcy, którzy napisali i zaśpiewali rap o segregacji śmieci.
Agnieszka Niezgoda
Dnia 30.09.2022r. z okazji Dnia Chłopaka nasze przedszkolaki wybrały się do Tczewa do kina Helios na film pt. „Guliwer”.
Film opowiada o światowej sławie podróżniku i poszukiwaczu przygód Guliwerze. Zostaje On ponownie zaproszony do krainy Liliputów, którą wcześniej ocalił przed wrogą flotą sąsiedniego kraju Blefuscu. Dochodzi jednak do nieporozumienia, bowiem mieszkańcy oczekują, że u ich bram stanie olbrzym wielkości solidnego budynku, który samym swoim wyglądem odstraszy każdego wroga. Nic jednak z tego, bowiem Guliwer jest zwyczajnego wzrostu i niczym się w tym względzie nie różni od pozostałych mieszkańców. Rozczarowany król wtrąca przybysza do lochu. Tymczasem niezwyciężona armada Blefuscu pod komendą jej żądnego podbojów dowódcy przygotowuje kolejną inwazję. Los pokojowej krainy leży teraz w rękach Guliwera, jego dzielnego mysiego kompana i nowopoznanej przyjaciółki. Do pokonania licznej armii wroga potrzebna będzie nie siła, a spryt.
Do przedszkola wróciliśmy w znakomitych humorach. Mamy nadzieję, że wkrótce to powtórzymy.
Wychowawczynie grup.
Dzień chłopaka w klasie czwartej!
Dziewczynki pamiętały w tym dniu o swoich kolegach. Były prezenty, konkursy i poczęstunek.
Siła w umiejętnościach
Dzień Chłopaka w klasach I - III
W Dniu Chłopaka chłopcy z klas edukacji wczesnoszkolnej mogli zaprezentować swoje umiejętności podczas konkursów przygotowanych przez dziewczynki. Popisywali się m. in. umiejętnością szybkiego rysowania serduszek, robienia pompek, stania na jednej nodze, trzymania ręki w górze, robienia śmiesznych min. Brali też udział w konkursie na „Mistrza szybkiej reakcji”.
Tego dnia zostali zaproszeni do „Klubu Niezwykle Uprzejmych Chłopaków”, po zaliczeniu „Testu na uprzejmego chłopaka”, bo „warto dobrym chłopakiem być i z wszystkimi w zgodzie żyć”.
W dniu pełnym radosnych emocji świetnie bawiły się również dziewczynki. Dzieci miło spędziły czas przy wspólnym poczęstunku. Wiele radości sprawiły im przygotowane z tej okazji niespodzianki.
Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji uroczystości.
Wychowawczynie
edukacji wczesnoszkolnej
Dnia 23 września 2022r. w naszym przedszkolu był obchodzony Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji zorganizowane zostały gry i zabawy dla dzieci. Dzieci występowały, uczestniczyły we wspólnej zabawie, konkursach i grach zespołowych. Były śpiewy, tańce z balonami, chustą animacyjną. Nie zabrakło uśmiechu i dobrej zabawy. Na zakończenie panie złożyły dzieciom życzenia i wręczyły każdemu dyplom oraz odznakę super przedszkolaka. Następnie udaliśmy się na słodki poczęstunek z okazji obchodzonego Święta. Impreza udała się znakomicie. Przyniosła wiele radości i niezapomnianych wrażeń.
Wychowawczynie grup.
We wtorek 20 września klasy I – III wyjechały na wycieczkę do Gospodarstwa Rekreacyjno-Edukacyjnego Zagroda Kociewska. W tym niezwykłym i interesującym miejscu w pięknej wsi Godziszewo czekało na dzieci wiele atrakcji.
Duża przestrzeń i odpowiednio przygotowany teren zapewniły obcowanie z naturą, kontakt ze zwierzętami oraz rozrywkę. Uczniowie mogli jeździć na retro-autkach, pograć w Pyto-golfa, bawić się na kilku torach kulkowych, układać duże klocki, chodzić w labiryncie dźwięków, przejść po torze sprawnościowym, czy ścieżce zmysłów, kopać złoto, pooglądać i dokarmiać lokalne zwierzęta. Największą atrakcją była Skocza Górka i Wodna Poducha. Była też możliwość upieczenia kiełbasek na ognisku i biesiadowania pod wybudowanymi wiatami.
Dzieci zachwycone różnorodnością tak wielu atrakcji chciałyby jeszcze raz odwiedzić to miejsce. Ważne, iż mimo negatywnych prognoz pogoda nam dopisała.
Dziękujemy zaangażowanym Rodzicom za pomoc w realizacji wycieczki.
Wychowawczynie
edukacji wczesnoszkolnej
W dniu 15.09.2022 r. przeprowadziłam zajęcia z biologii w klasie V zgodne z programem nauczania na temat: „ Obserwacje mikroskopowe”. Lekcja ta miała na celu poznanie budowy mikroskopu optycznego i kształcenie umiejętności poprawnego mikroskopowania. Dzięki mikroskopom zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości niemal każdy uczeń mógł indywidualnie przeprowadzać obserwacje mikroskopowe. Dzięki temu lekcja biologii była atrakcyjna i efektywna.
Agnieszka Niezgoda
Zmiana sposobu naszego życia dziś, to wyścig o lepsze jutro kolejnych pokoleń ludzkości. Projekt edukacyjny Polenergii „Graj z nami w zielone” ma na celu przybliżenie młodym ludziom zagadnień związanych z szeroko rozumianym zrównoważonym rozwojem. Wychowawczyni klasy VII Katarzyna Romaniak przeprowadziła aktywne zajęcia w ramach projektu Polenergii. Z zaproponowanych tematów uczniowie wybrali „Sprytne rady na odpady” i doskonale się w tym temacie odnaleźli. DZIAŁAJMY RAZEM DLA KLIMATU.
Agnieszka Niezgoda
W czerwcu zakończył się ogólnopolski projekt ,,Krasnoludki są na świecie – obchody 180. rocznicy urodzin Marii Konopnickiej’’, realizowany na platformie eTwinning. Zaowocował on nawiązaniem współpracy ze szkołami, którym patronuje pisarka. Mieliśmy okazję zaprezentować naszą placówkę, a także uczestniczyć w wielu inspirujących inicjatywach. Wspólnie przygotowaliśmy materiały (quizy, zagadki, stacjonarny escape room), które pozwalają w twórczy sposób zaznajomić się z życiem i dorobkiem literackim Naszej Patronki. Udało nam się opracować dwa ebooki nawiązujące do utworów pisarki.
Udział w projekcie pozwolił na pogłębienie wiedzy o Marii Konopnickiej, jak również przyczynił się do rozwoju naszych językowych, artystycznych oraz informacyjno-komunikacyjnych umiejętności
"Nasze kwiaty - Maria Konopnicka" - Free stories online. Create books for kids | StoryJumper
""CO SŁONKO WIDZIAŁO" Maria Konopnicka" - Free stories online. Create books for kids | StoryJumper
K. Romaniak; uczniowie kl. VIII a